Skip to the content

Palase

Nuk ka nevoje per shume fjale per te pershkruar bukurine e arkitektures tradicionale e nje fshati te vogel me rrugica te shtruara me kalldrem sic eshte Lukova. Ndryshe nga shumica e qyteteve ne Shqiperine jugore, nuk ka asnje shenje te arkitektures moderne ne fshatin e vogel. Vendasit bejne çmos per te ruajtur stilin e tyre tradicional te ndertimit. Rrugicat e vogla jane te mbuluara me lule shumengjyreshe pothuaj gjate gjithe vitit.

Duke qene se eshte karakteristike e klimes mesdhetare te gjithe krahines se Himares, as ne kete fshat nuk mungojne ullinjte dhe agrumet. Traditat, kulturat dhe zakonet e ketij fshati ruhen akoma tek muzika, vallet, veshja dhe gatimet e shijshme tradicionale.

Afersia me qyetin e Sarandes e favorizon kete fshat per kontaktesh dhe qarkullimi.

Plazhet e Lukoves (i Bunecit dhe i Shpellave) jane nga plazhet me te famshme ne Rivieren e Shqiperise, qe shtrihen se nje rrip i shkelqyer me shkembinj te bardhe, disa kilometra te gjate, te mbuluara nga uji i thelle blu. Plazhi I Bunecit eshte i qete dhe disi i pazakonte. Me bregun me guralece te bardhe, ndahet nga nje perrua, qe zbret nga malet e larta. Perendimi duket i mrekullueshem prej plazhit te Bunecit dhe plazhi eshte nje alternative e mire per ata qe kerkojne rehati pasi perveç pak hoteleve nuk ka zhurma nga klubet e nates.

Rrenjet e Lukoves jane te thella dhe I perkasin periudhes se mesjetes. Ne kete fshat te krishtere (si te gjithe fshatrat e tjere) ekziston mundesia per te vizituar 3 kishat me te bukura te jugut. Njera prej tyre eshte kisha e Shenepremtes me stil dhe arkitekture te vecante.

Nuk mund te leme jashte vemendjes fshatin Piqeras, pjese e Komunes se Lukoves, i shtruar i gjithi me pllaka betoni, deri te ”Guri i Sallakut”, ku dikur kuvendonin burrat dhe, me pllaka guri ne shkallaret anesore, me kangjella hekuri e aty-ketu edhe me peme dekorative, duke ruajtur edhe ullirin shekullor te kishes, Piqerasi, fiton nje vlere te re bashkekohore.

You may also find this interesting

Eating and drinking

Eating and drinking

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Best Of Himara

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."

Read More

Things to do

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."

Read More