Skip to the content

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla lacinia congue libero, et feugiat metus egestas ut. Maecenas feugiat eros sit amet urna dapibus, in egestas massa sollicitudin. Duis tincidunt malesuada ex, sed fermentum leo elementum non.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla lacinia congue libero, et feugiat metus egestas ut. Maecenas feugiat eros sit amet urna dapibus, in egestas massa sollicitudin. Duis tincidunt malesuada ex, sed fermentum leo elementum non. Maecenas sit amet accumsan quam. Donec libero ante, dapibus a placerat in, pharetra nec erat. Suspendisse at erat at elit egestas mattis nec vel odio. Fusce dignissim purus nulla, vitae suscipit enim aliquam sit amet. Sed faucibus nisi neque, in faucibus lorem luctus quis.

Vivamus venenatis justo neque, sit amet interdum est aliquet nec. Etiam pretium a magna a pharetra. Proin vulputate, risus id tempus aliquam, enim sem consequat quam, sed porta diam lorem sed eros. Nulla sit amet mattis erat, eu auctor mi. Nulla luctus ultricies lacinia.

Sed tincidunt egestas tortor, sed bibendum est molestie eu. Proin leo diam, finibus vitae nibh sed, bibendum accumsan mi. Vestibulum metus augue, malesuada ac purus sed, feugiat maximus velit. Morbi feugiat massa id libero hendrerit auctor. Phasellus rutrum tellus at dictum egestas. Nullam tempus sem nec dapibus varius. Integer elementum ultricies euismod. Sed diam dolor, ultricies id nisi pellentesque, suscipit pulvinar sem. Pellentesque nisl nulla, lacinia at tellus ut, tincidunt ultricies augue.

 

Gjithashtu mund t'ju duket interesante

Ushqim & Pije

Pozicioni Gjeografik i Himares, tokat e pakta bujqesore dhe klima e saj i ka nxitur banoret te fokusohen drejt blegtorise, por jo vetem kaq. Gjate udhetimit neper fshatrat e saj gjen kenaqesine te kundrosh plantacione me dy nga kulturat kryesore mesdhetare: ullinjte dhe agrumet. Si nje zone bregdetare ne menune e guzhines tradicionale vendase, jane prezente edhe gatimet e peshkut, por pa perjashtuar edhe ato te mishit.

Lexo me shume

Ç'mund të bëni

Duke udhetuar neper fshatrat dhe plazhet e Himares behesh kurioz edhe per guret qe te shfaqen rrugen. Eshte nje vend i rralle ku nderthuret bukuria e natyres me doren e njeriut dhe sado te perpiqesh nuk ben dot krahasime se cfare eshte me e bukur. Mahnitesh me Delten e Perroit te Palases po aq sa me Shpellen e Pirateve ne Dhermi. Mund te vizitosh Manastin e vecante te Shen Merise ne Dhermi, por mund te shikosh monumentin me te vecante qe ke pare ndonjehere Bokerimat e Vunoit (Gjeomonument ne reliev kodrinor te zhveshura dhe te thata, te cilat tek – tuk skuqen nga shqopa qe perthyhet me maret e gjelbra e me lule te bardha te mbledhura vile )

Nje destinacion mjaft i bukur per tu vizituar eshte edhe Shpella e Porto Palermos, qe se bashku me kalane dhe kishat jane thesare teper te cmuara per vijen me te bukur bregdetare te vendit tone.

Lexo me shume