Skip to the content

Fraza ndihmëse

A po udhëtoni për në Himare? Ndërsa shumë flasin anglisht, italisht ose greqisht, është gjithmonë një ide e mirë për të mësuar disa shprehje lokale. Jo shumë turistë flasin gjuhën shqipe por gjithsesi ju do të jeni të mirëpritur nëse nuk e mesoni gjuhen, por nëse merrni kohë për të mësuar vetëm disa fraza dhe fjalë shqiptare, do të vlerësoheni shumë dhe do t'ju mundësoni të përjetoni më shumë mënyren lokale te te jetuarit ne Himare.

Me poshte do te gjeni nje liste te fjaleve dhe frazave me te dobishme:

Hello Përshëndetje!
Good morning Mirëmëngjes!
Good day Mirëdita!
Good evening Mirëmbrëma!
Good night Natën e mirë!
Bye Mirupafshim!
Welcome Mirë se vini!
Yes Po
No Jo
How are you? Si Jeni?
Good Mire
Not so good Jo shumë mirë
Much Shumë
More Më shumë
What’s your name? Si quheni?
Sorry Më fal
Thank you Faleminderit
You’re welcome Ju lutem
I don’t speak Albanian very well Unë nuk flas shqip mirë
Do you speak English? Flisni Anglisht?
How much is it? Sa kushton?
Can I pay with credit card? A mund të paguaj me kartë krediti?
Can you help me? Mund të më ndihmoni?
Breakfast Mëngjes
How much is it? Sa kushton?
Lunch Drekë
Dinner Darkë

 

Gjithashtu mund t'ju duket interesante

Ushqim & Pije

Pozicioni Gjeografik i Himares, tokat e pakta bujqesore dhe klima e saj i ka nxitur banoret te fokusohen drejt blegtorise, por jo vetem kaq. Gjate udhetimit neper fshatrat e saj gjen kenaqesine te kundrosh plantacione me dy nga kulturat kryesore mesdhetare: ullinjte dhe agrumet. Si nje zone bregdetare ne menune e guzhines tradicionale vendase, jane prezente edhe gatimet e peshkut, por pa perjashtuar edhe ato te mishit.

Lexo me shume

Ç'mund të bëni

Duke udhetuar neper fshatrat dhe plazhet e Himares behesh kurioz edhe per guret qe te shfaqen rrugen. Eshte nje vend i rralle ku nderthuret bukuria e natyres me doren e njeriut dhe sado te perpiqesh nuk ben dot krahasime se cfare eshte me e bukur. Mahnitesh me Delten e Perroit te Palases po aq sa me Shpellen e Pirateve ne Dhermi. Mund te vizitosh Manastin e vecante te Shen Merise ne Dhermi, por mund te shikosh monumentin me te vecante qe ke pare ndonjehere Bokerimat e Vunoit (Gjeomonument ne reliev kodrinor te zhveshura dhe te thata, te cilat tek – tuk skuqen nga shqopa qe perthyhet me maret e gjelbra e me lule te bardha te mbledhura vile )

Nje destinacion mjaft i bukur per tu vizituar eshte edhe Shpella e Porto Palermos, qe se bashku me kalane dhe kishat jane thesare teper te cmuara per vijen me te bukur bregdetare te vendit tone.

Lexo me shume