Skip to the content

Transporti publik, taxi dhe makina me qera

Me poshte do te gjeni një përzgjedhje te informacioneve të përditësuara dhe disa këshilla të dobishme për ta bërë udhëtimin tuaj sa më të lehtë që të jetë e mundur, pavarësisht nga mënyra e transportit që zgjidhni.

Me autobuz

Transport i brendshëm me autobuz:

Tiranë – Himarë (itinerar i perditshëm) 275 km
Vlorë – Himarë (itinerar i perditshëm) 73 km
Vlorë – Qeparo (itinerar i perditshëm) 86 km
Tiranë – Sarandë (itinerar i perditshëm) 329 km

Udhetim me Taksi

Zakonisht taksija pajtohet per aq njerez sa udhetojne bashke , keshtu qe cdo udhetar paguan vetem pjesemarjen e tij p.sh. 25% cmimet e meposhtme jane per komplet pajtimin.

Sarande-Himare 32€
Vlore-Himare 45€
Kakavije-Himare 60€

Gjithashtu mund t'ju duket interesante

Ushqim & Pije

Pozicioni Gjeografik i Himares, tokat e pakta bujqesore dhe klima e saj i ka nxitur banoret te fokusohen drejt blegtorise, por jo vetem kaq. Gjate udhetimit neper fshatrat e saj gjen kenaqesine te kundrosh plantacione me dy nga kulturat kryesore mesdhetare: ullinjte dhe agrumet. Si nje zone bregdetare ne menune e guzhines tradicionale vendase, jane prezente edhe gatimet e peshkut, por pa perjashtuar edhe ato te mishit.

Lexo me shume

Ç'mund të bëni

Duke udhetuar neper fshatrat dhe plazhet e Himares behesh kurioz edhe per guret qe te shfaqen rrugen. Eshte nje vend i rralle ku nderthuret bukuria e natyres me doren e njeriut dhe sado te perpiqesh nuk ben dot krahasime se cfare eshte me e bukur. Mahnitesh me Delten e Perroit te Palases po aq sa me Shpellen e Pirateve ne Dhermi. Mund te vizitosh Manastin e vecante te Shen Merise ne Dhermi, por mund te shikosh monumentin me te vecante qe ke pare ndonjehere Bokerimat e Vunoit (Gjeomonument ne reliev kodrinor te zhveshura dhe te thata, te cilat tek – tuk skuqen nga shqopa qe perthyhet me maret e gjelbra e me lule te bardha te mbledhura vile )

Nje destinacion mjaft i bukur per tu vizituar eshte edhe Shpella e Porto Palermos, qe se bashku me kalane dhe kishat jane thesare teper te cmuara per vijen me te bukur bregdetare te vendit tone.

Lexo me shume