Skip to the content

Kudhes

Kudhesi , si nje fshat i fshehur prapa kodrave e ben zbulimin e tij edhe me terheqes. Ai shtrihet 6 km larg Himares dhe pasi pershkon nje lugine te bukur plot gjelberim e lule, ngjyra ngjyra te lumit te Kudhesit qe zbret nga malet, ndjek nje rruge njekalimshe per te arritur ne fshat. Shetit neper rrugicat e kalldremta ku sheh rreth e rrotull shtepi te vogla tradicionale dhe ulesh te freskohesh ne hijen e nje rrapi shekullor. Nje kishe e bukur e gjitha ne te bardhe te terheq vemendjen dhe kupton se dhe Kudhesi mbart ne vetvete nje histori.

Nje pershkrim i shkurter per te kuptuar qetesine dhe relaksin qe te ofron ky fshat.

Gjurme te hershme te hershme jane gjetur ne vendin e quajtur Shafkeza qe tregojne per ekzistencen e nje vendbanimi te shekullit XII p.e.r.

800 banoret e ketij fshati te krishtere merren me se shumti me blegtori per shkak te pozites gjeografike si dhe shijojne benefitet e rrenjve te ullinjve. Krijimtaria nuk mungon ne kete fshat, e deshmuar nga kenget, vallet dhe trashegimia folklorike e percjelle brez pas brezi.

Gjithashtu mund t'ju duket interesante

Ushqim & Pije

Pozicioni Gjeografik i Himares, tokat e pakta bujqesore dhe klima e saj i ka nxitur banoret te fokusohen drejt blegtorise, por jo vetem kaq. Gjate udhetimit neper fshatrat e saj gjen kenaqesine te kundrosh plantacione me dy nga kulturat kryesore mesdhetare: ullinjte dhe agrumet. Si nje zone bregdetare ne menune e guzhines tradicionale vendase, jane prezente edhe gatimet e peshkut, por pa perjashtuar edhe ato te mishit.

Lexo me shume

Ç'mund të bëni

Duke udhetuar neper fshatrat dhe plazhet e Himares behesh kurioz edhe per guret qe te shfaqen rrugen. Eshte nje vend i rralle ku nderthuret bukuria e natyres me doren e njeriut dhe sado te perpiqesh nuk ben dot krahasime se cfare eshte me e bukur. Mahnitesh me Delten e Perroit te Palases po aq sa me Shpellen e Pirateve ne Dhermi. Mund te vizitosh Manastin e vecante te Shen Merise ne Dhermi, por mund te shikosh monumentin me te vecante qe ke pare ndonjehere Bokerimat e Vunoit (Gjeomonument ne reliev kodrinor te zhveshura dhe te thata, te cilat tek – tuk skuqen nga shqopa qe perthyhet me maret e gjelbra e me lule te bardha te mbledhura vile )

Nje destinacion mjaft i bukur per tu vizituar eshte edhe Shpella e Porto Palermos, qe se bashku me kalane dhe kishat jane thesare teper te cmuara per vijen me te bukur bregdetare te vendit tone.

Lexo me shume