Skip to the content

Dhermi

Dhermiu eshte nje nga destinacionet me te rendesishme dhe me te frekuentuara te plazheve shqiptare. Ujrat e paster kristalore, plazhet e izoluara, sportet ujore e bejne ate nje nga plazhet me te preferuara te te rinjve. Ai eshte sinonim i bareve, klubeve moderne dhe jetes aktive te nates. Disa nga plazhet me te bukura te dhermiut jane Jaliksari, i njohur per atraksionin me pikant te Shpelles se Pirateve dhe per numrin e madh te resorteve qe terheqin nje numer te madh turistesh cdo vit. Mund te permendin tjeter plazhin e Shkambos dhe te Gjipese.

Plazhi i Gjipese eshte nje nga me te preferuarit e turisteve per shkak te natyres se tij te mrekullueshme dhe numrit te vegjel te plazheve qe ndodhen rreth tij.

Gjithashtu mund t'ju duket interesante

Ushqim & Pije

Pozicioni Gjeografik i Himares, tokat e pakta bujqesore dhe klima e saj i ka nxitur banoret te fokusohen drejt blegtorise, por jo vetem kaq. Gjate udhetimit neper fshatrat e saj gjen kenaqesine te kundrosh plantacione me dy nga kulturat kryesore mesdhetare: ullinjte dhe agrumet. Si nje zone bregdetare ne menune e guzhines tradicionale vendase, jane prezente edhe gatimet e peshkut, por pa perjashtuar edhe ato te mishit.

Lexo me shume

Ç'mund të bëni

Duke udhetuar neper fshatrat dhe plazhet e Himares behesh kurioz edhe per guret qe te shfaqen rrugen. Eshte nje vend i rralle ku nderthuret bukuria e natyres me doren e njeriut dhe sado te perpiqesh nuk ben dot krahasime se cfare eshte me e bukur. Mahnitesh me Delten e Perroit te Palases po aq sa me Shpellen e Pirateve ne Dhermi. Mund te vizitosh Manastin e vecante te Shen Merise ne Dhermi, por mund te shikosh monumentin me te vecante qe ke pare ndonjehere Bokerimat e Vunoit (Gjeomonument ne reliev kodrinor te zhveshura dhe te thata, te cilat tek – tuk skuqen nga shqopa qe perthyhet me maret e gjelbra e me lule te bardha te mbledhura vile )

Nje destinacion mjaft i bukur per tu vizituar eshte edhe Shpella e Porto Palermos, qe se bashku me kalane dhe kishat jane thesare teper te cmuara per vijen me te bukur bregdetare te vendit tone.

Lexo me shume